מאמרים / בלוג

איך לייפות את הרזומה בלי לשקר?

כולם מעגלים קצת פינות בקורות החיים, אך מתי עידון האמת הופך לשקר גס ולפגיעה באמינות שלכם בעיני המגייסים? היה ולא היה ברזומה

 בבואנו ליפות את האמת, עלינו לזכור שאנשי גיוס מקצועיים יודעים לעלות על שקרים עוד בשלב קורות החיים, ולכן, אם האמת לא תצוף שם, זה יקרה בשלב מאוחר יותר. וגם אם הצלחתם להתל בכולם, והתקבלתם לעבודה – התכוננו למסע קשה של הוכחת הטענות שלכם מתוך התפקיד עצמו. רבים מאלה שמשקרים בקורות החיים שלהם מפוטרים בסופו של דבר, או עוזבים מרצונם, כי אפשר לשקר בקורות החיים, אך הרבה יותר קשה לתחזק את השקר ביום יום.

 

ההבדל בין התאמת קו"ח למשרה לבין סילוף המציאות

מומלץ להתאים את קורות החיים למשרה, אפשר אפילו להשמיט פרטים שאינם רלוונטיים בתוך פירוט הניסיון התעסוקתי. , אנחנו אפילו נוהגים להתאים מספר קבצים שיתאימו עבור כמה סוגי משרות. זה חיוני במקרים שבהם מחפשים עבודה ביותר בתחום אחד וצריכים להבליט בכל קובץ את ההתאמה לאותו תחום.

 

 (צילם: shutterstock)

ניתן גם לכתוב את שנות התעסוקה שלנו בשנים ולא בחודשים, דבר שלעיתים עוזר לנו לעגל תקופות העסקה. עם זאת, לבדות מקומות עבודה, לשנות או להמציא תעודות השכלה ממוסדות מסוימים, זה, ממש לא מומלץ ויכול לפגוע בכם.

אז איך בכל זאת מצליחים לרטש במעט את המציאות? העולם היום הוא שיווקי מאוד. אף אחד לא ימכור מוצר מבלי לתת לו כמה נגיעות של פוטושופ, ניסוח המסרים בצורה מפתה ומחמיאה, ועוד. למעשה, גם מחפשי עבודה רוצים וצריכים למקסם את מה שיש להם כדי להיראות אטרקטיביים יותר בעיני המעסיקים. מומלץ לעשות את זה, וגם, אפשר לעשות את זה בצורה "חוקית". הנה איך:

 

1. התאימו קורות חיים למשרה – ללא המצאות – כדי להתאים את קורות החיים למשרה, מקובל להבליט מתוך התפקידים שביצעתם את אלו שיראו למגייס שיש לכם ניסיון בתחום שאליו אתם מגישים מועמדות. למשל, אם עסקתם במזכירות ועכשיו אתם מחפשים עבודה במחלקת משאבי אנוש, יהיה נכון להבליט מטלות מהתפקיד המזכירותי שקשורות במשאבי אנוש – למשל, נתנו לכם למיין קורות חיים ולהתקשר למועמדים? מצויין. סייעתם ביום הערכה? זה עשוי לעזור. לומר שהייתם רכזי משאבי אנוש? זה כבר שקר.

 

2.  – מאוד חשוב לשקף את המציאות, גם אם בעזרת ייפוי קל, כי אם יש לכם בעיה, כדאי שהיא תעלה שעה אחת קודם. כל בעיה שאינה פוגעת בליבת התפקיד, תעזור בתיאום ציפיות מול המגייס, וגם תזכה אתכם בכמה נקודות על אמינות ומודעות עצמית. למשל, האנגלית טובה מאוד ולא ברמת שפת אם, עדיף להיות כנים ולציין את הרמה האמיתית שלכם, כדי שזו לא תיבחן ברגע האמת.

3. אל תמציאו דברים שעשויים לבייש או "לשרוף" אתכם בתעשייה – מעבר לאי נעימות הכרוכה בחוויה האישית שלכם מול המגייס, זכרו תמיד שהעולם קטן ולעולם אין לדעת במי תתקלו ומתי. שיקרתם ונתפסתם? קחו בחשבון שזה עוד עלול לחזור אליכם בעתיד בסיטואציה אחרת. האדם ששיקרתם לו עשוי לזכור אתכם (אם אתם זוכרים אותו, למה שהוא לא יזכור אתכם?) בראיון הבא, גם אם יתרחש בעוד שנה או שנתיים. מעבר לזה, ברגע שיש חשד שעולה מקורות החיים שלכם, לא ינסו אפילו לזמן אתכם לראיון.

4. התאמת גרסאות: מה שתגידו בעל פה חייב להתאים לקורות החיים – במקרים רבים, מועמדים לא מבינים מדוע לא עברו ראיון עבודה, כשמדובר למעשה בחוסר התאמה בין מה שנכתב בקורות החיים למה שנאמר בעל פה במהלך הראיון. רבים אפילו לא שמים לב שהם אמרו דברים שנוגדים את הכתוב.

חשוב מאוד לשים לב ולהיות עקביים, גם אם למשל השמטתם עבודה שהחזיקה רק כמה חודשים מהרזומה אבל דיברתם עליה בראיון, אתם עשויים להיתפש כלא אמינים. אנשי גיוס מנוסים יודעים להצליב מידע בראיונות עבודה – כל פרט שציינתם בקורות החיים, חייב לעמוד גם במבחן הראיון.

כתיבת קורות חיים נכונה-שלב ראשון בהשמה

קורות חיים תמונההתאמת קורות החיים למשרה הבכירה הבאה

קורות החיים הם האמצעי להשגת ראיונות עבודה

כולם כבר מבינים שקורות החיים הם כרטיס הביקור של  הקריירה שלנו בעבר ובהווה.

קורות החיים  שכתובים נכון,  יכולים  לגרום לרושם ראשוני -"אפקט ההילה"   ולגרום למעסיק להבין שאנחנו האדם המתאים למשרה. כשקורות החיים שלנו כתובים לא טוב, גם העובד המקצועי ביותר יתקשה להשיג עבודה.

במיוחד שהחברות שמקבלות עשרות ומאות קורות חיים מקדישות פחות מדקה  לכל דף קורות חיים

לכן יש להקדיש תשומת לב מרבית הן לתוכן והן לצורה כי קורות החיים הם-  המעטפת החיצונית   של הקריירה שלכם .

מאילו טעויות להימנע?     ומה מומלץ לעשות?

קראו 5 טיפים לכתיבת קורות חיים מוצלחים!

להימנע  מטעויות כתיב וניקוד

כתיבה מסודרת ,מאורגנת עם עברית תקינה, תחביר וכרונולוגיה נכונה.

קורות חיים בגודל עמוד אחד עם עיצוב נעים לעין הקורא

קורות חיים  בסדר כרונולוגי  של התעסוקה שלכם ,מהעבודה הנוכחית  בחלק העליון של הדף עד לעבודתכם הראשונה  – קורות חיים כותבים מהחשוב לחשוב פחות.

להימנע ממידע מיותר שלא תורם כגון תחביבים, שמות ילדים רשימת ילדים,ביה"ס יסודי  וכו

במידה ואתם מתקשים לערוך זאת לבד מומלץ לפנות לאנשי מקצוע שיערכו לכם את קורות החיים

צרו קשר לפרטים נוספים 

ישומים לבכירים – 0504581441

מועמד חייב לשמור על קשר עם חברת ההשמה מתחילת התהליך ועד לסיומו

מועמד שמחפש עבודה חייב לשמור על קשר עם חברת ההשמה ששלחה אותו לאורך כל תהליך עד לקבלתו ובכך יגדלו סיכוייו להתקבל

מועמדים אשר נמצאים בתהליך חיפוש עבודה פונים לערוצים רבים של חיפוש עבודה באינטרנט, ולחברות השמה רבות. ברגע שמועמד מוזמן לראיון, יש כאלה המנתקים את הקשר עם חברת ההשמה, יש כאלה אשר אפילו לא יודעים מי שלח אותם. חובה על מועמדים לשמור על קשר עם נציגי חברות ההשמה ולעדכן אותם בתהליך. חברות השמה אשר יושבות מאחורי הקלעים מגשרות בתהליך,מעבירות מסרים הן מצד המועמדים והן מצד המעסיקים.וכך מאפשרות במישור הלא פורמלי לייצג את המועמד והן את המעסיק.מה שלא אפשרי למועמד לשאול או לבקש , לחברת ההשמה המייצגת אותו מותר !מה שאסור ולא אפשרי לנציג המעסיקים לומר בתהליכי הראיונות ,הוא יכול להעביר מסר באמצעות חברת ההשמה.בחברות "הבוטיק" של חברות ההשמה, המנוהלות על ידי מנהלים מקצועיים וותיקים מתחום משאבי אנוש,חלקם,כמוני שימשו בתפקידים בכירים בתעשייה , יש הרבה מידע ויכולת לקדם את התהליכים.לכן כל מועמד אשר החל בתהליך וזומן לראיון ממליצה מאד לעדכן את נציג חברת ההשמה בתהליכים שעובר.יש לכולנו אינטרס משותף שמועמד יצליח ויתקבל לעבודה .דוגמא נפוצה: כאשר מועמדים נמצאים במספר תהליכים במספר מקומות, (על מנת לא להפסיד מקור פרנסה )הם בוחרים במעסיק הראשון שחזר עם תשובה חיוובית, אך דווקא במקרה ויש להם עניין בחברה שהתהליך אצלה מתמהמה, יש אפשרות לחברת ההשמה להעביר מידע זה ולגרום להאצת התהליך
שיתוף פעולה היא פעולה מבורכת, והכדור בתחילת התהליך נמצא בידי המועמד

שתף פעולה, עדכן אותנו בתהליכים וכך יגדלו סיכוייך להתקבל
גם יהיה נחמד שלאחר קבלתך לעבודה , תרים טלפון לחברת ההשמה שסייעה לך ותאמר-תודה

חברות ההשמה עומלות קשה

עידן האינטרט והרשתות החברתיות התחרות הולכת וגוברת.

אך המאגר הגדול שיש לחברות ההשמה יקר מפז!!!

חברת ישומים לבכירים הפועלת למעלה מעשור בתחומי ההשמה,צברה מאגר של "לקוחות חוזרים"

מועמדים מוכשרים אשר רבים מהם חוזרים ופונים שוב לאחר קדנציה אחת או שתיים על מנת למצוא להם את האתגר הבא

חבילת השרותים שלה זוכים המועמדים ,כוללת ונרחבת

בתוקף תפקידי בעבר כמנהלת משאבי אנוש למעלה מ20 שנה,המועמדים זוכים

לשרותי VIP

הכנה לראיונות,סימולציות, גישור ופרשנות בהסכמי העבודה

חברת ישומים לבכירים מלווה את המועמד מרגע הפנייה ועד לסיום תהליך הקליטה.

בהצלחה

שוש פיליבה

ישומים לבכירים

0504581441